Slider

2021 SRIMF MUSIC Competition Final Results

2021 SRIMF Chamber Music Competition Final Results

ID NAME AWARD
Group A Category
D111Yue Yuchen & Yue Yuxuan
Yue Yuchen, Yue Yuxuan
GOLD with HONOURS
D103HARPmonious Duo
Jerielle Kok Hsuen, Valencia Song
GOLD with HONOURS
D113Jaevis Low, Chanel Chua Jia Xi, Charlotte Sheum Yi Fei
Jaevis Low, Chanel Chua Jia Xi, Charlotte Sheum Yi Fei
GOLD with HONOURS
D102路雨瓒、郑涵之、秦晨铭
路雨瓒 Lu Yu Zan, 郑涵之 Zheng Han Zhi, 秦晨铭 Qin Chen Ming
GOLD
D106Sonic Trio
Kate Ching Chao Rui, Ho Yen Yee Hayley, Chow Yen Yu
GOLD
D108小白桦室内乐团
王孜珩, 李梓涵, 梁潇奕, 张诗语, 彭君泽, 韩满满, 解佳辰
GOLD
D112安梓萱-刘晔梓
安梓萱 An Zi Xuan, 刘晔梓 Liu Ye Zi
GOLD
D110王丹卿、赵子鋆
王丹卿 Wang Dan Qing, 赵子鋆 Zhao Zi Jun
GOLD
D104The Strings Trio
Summer Wan Xin Ying, Charlotte Sheum Yi Fei, Carlson Ching Wai Fung
SILVER
D109The Humoreske Duo
Megan Wan Gai Wing, Ezra Jereth Ng
SILVER
D107Pizzicato Boys
Ezra Jereth Ng, Keane Ching Chao An, Kaspar Ching Chao He, Kenrick Ching Chao Ren
SILVER
D114Wonder Triplets Sax
Sirakarn Kojonroj, Sirilada Kojonroj, Siriphaka Kojonroj
BRONZE
D105Daphne How & Phoebe How
Daphne How, Phoebe How
BRONZE
D101张铭航刘麓溪
张铭航 Zhang Ming Hang, 刘麓溪 Liu Lu Xi
BRONZE
Group B Category
D204Antoneo Trio
Zimo Zhang, Jiming Tu, Senbao Lu
GOLD with HONOURS
D202The Sapphire Duo
Chloe Lam Zhuo Yi, Adele Evangeline Wee En Shuen
GOLD with HONOURS
D201Fuoco Duo
Isabel Ho, Kaitlyn Tan
GOLD with HONOURS
D205Matches Marimba Ensemble
Rani Fung Lut Kwan, Perkyns Ho Pak Yin, Sinead Ly Tsz Man, Aaron Yuen Chak Fai
GOLD with HONOURS
D209Harp Capella
Chloe Liow, Renee Yadav
GOLD with HONOURS
D208Fantasia Strings Duet
Chow Ying Qian, Rafael Dillon Low
GOLD
D207La Douce Harpiste
Chow Ying Qian, Phang Bei Lin
GOLD
D203Vanilla Blue
Emily Isabelle Tan, Shannon Chia, Tan Wen Yu
GOLD
D210Hemidemisemiquaver String Quartet
Delaney Ng Yen Xuan, Tan Yu Tian, Jared Ng Yen Tze, Tan Jia En
SILVER
D206Alice-Sissi Duet
Zixi Guo, Chenzhuoer Jiang
SILVER

2021 SRIMF Instrumental Ensemble Competition Final Results

ID NAME AWARD
Group A Category
E101The Lords of The Strings
Andrei Slobodyanyuk, Maria Slobodyanyuk, Khoo Kai Jia Dimitrius, Andrea Wong Si En, Cypress Wijaya, Natalie Chew Zhi Ling, Tay Hui Xin Olivia, Oliver Jordan Lin, Chan Qinn Ann, Benjamin Du, Dylan Lin Jia Le, Ong Hong Yi Josh, Liang Tianxin Jasmine, Liang Tianmin June
GOLD
Group B Category
E202親愛愛樂
沈上暘, 周子安, 曾欣明, 曾馨葶, 吳宗儒, 沈上麟, 陳妤軒, 張郁庭, 張恩琦, 廖秉君, 吳佳穎, 曾詩芸, 白叟恩, 王小月, 白喬琳, 周慧琳, 石志羚, 呂昱
GOLD with HONOURS
E201Victoria Junior College String Ensemble
Zhang Tian, Megan Law Zhiyi, Olivia Yeo Xue-Yin, Lim Shenyue Marianne, Tan Yuyi, Lee Yi Jing, Chantelle Breann Mah Ming Yu, Tang Zihao, Lam Ke’r Teresa, Teo Eu Tint, Ariel Mary Puhaindran, Irvin Ho Jun Sheng, Koh Ying Xin Chloe, Goh Zheng Min, Tham Yun Pei Shayanna, Gregory Isaac Lau En Hao, Chua Ru Quan Alex, Lim Jinle Alexius
GOLD with HONOURS
* Participant names not listed above will receive Certificate of Participation.

CONGRATULATIONS to all Prize Winners!